LASTEHOIUGA KOHANEMINE

Pärast tutvumispäeva sõlmitakse leping, kus on välja toodud lapse koha kasutamise algus.

Soovitame arvesta lapse esmakordsel lastehoidu tulekul umbes 1-2 nädalat kestva  kohanemisperioodiga.

Lapsevanemal(atel) on kohanemisperioodi alguses võimalik käia koos lapsega lastehoius mängimas. Peame oluliseks seda, et lapse esimesed korrad on võõras keskkonnas koos oma turvaisikuga. Lisaks sellele saab lapsevanem seeläbi parema ettekujutuse meie hoiust. 

Üldiselt näeb kohanemisperiood (kuni laps hoius magama jääb/pikaks päevaks) välja umbes nii:

 1. Lapsevanem ja laps tulevad koos õhtul kell 16.00 lastehoidu tuppa või õue mängima (või muu usaldusisik, sobib ka nt vanaema, lapsehoidja jne) 
2. ja 3. korral lapsevanem ja laps tulevad taas koos tuppa või õue mängima.
4. korral jääb laps juba ise mõneks ajaks hoidu (umbes 30 min-1h).

Järgnevatel kordadel pikendame lapse hoiusoleku aega lähtudes lapsest ja omavahelistest kokkulepetest. 

Iga laps on erinev ja kohanemisperioodi pikkus ei pruugi kõikidel samataoline olla. 

 Üldjuhul kestab "ametlik" kohanemisperiood keskmiselt umbes 1,5-2 nädalat (kuni laps veedab pika päeva lastehoius). Lepingus kokku lepitud päevadel hakkab laps käima kui on laps jäänud lastehoius esimest korda magama. Enne magama jäämist (ametlikul kohanemisperioodil) on võimalik lapsel käia sagedamini lastehoius kui ainult lepingus kokku lepitud päevadel kokkuleppeliselt lastehoiuga.

Sel perioodil, olenemata lepingus kokku lepitud kohakasutusest, oodatakse last ja lapsevanemat lastehoidu kokkuleppeliselt koos ja last mängima pigem sagedamini. Seda eriti juhul kui lapsevanemal lastehoiuga leping sõlmitud ainult kaheks päevaks nädalas. Eesmärk on, et laps kohaneks võõras keskkonnas kiiremini ja lapsel ei oleks alguses lastehoius käimisel väga pikkasid vahesid sees. 

SOOVITUSI KERGEMAKS KOHANEMISEKS:

1. Tutvuda lastehoiu päevakavaga ja proovida kodus enam-vähem sama režiimi järgida. Näiteks lõunaune- ja söögi osas. 


2. Harjutada juba kodus eneseteenindamisoskuseid (lusikaga söömine, potilkäimine, kätepesu jms). Mida tuttavamad on lapse jaoks erinevad tegevused, seda lihtsam on tal ka lastehoius. 


3. Tutvustada eakohaselt lapsele lastehoius toimuvaid tegevusi (vaadata näiteks fotosid, lugeda lasteaiateemalisi raamatuid jms).


4. Olla oma otsuses enesekindel (et laps liitub lastehoiuga) ja seda lapselegi väljendada nii sõnades kui ka tegudega. Rääkida lapsele eesootavast positiivses võtmes. 


5. Soovitame pigem võimalusel mitte planeerida mitmeid suuri elumuutusi kohanemisperioodiga samale ajale. 


6. Lapsele lastehoidu kaasa panna mõne temale olulise turvaelemendi (kaisutekk,kaisukaru vms).  


7. Mõelda juba eelnevalt, kuidas jätta alles kohaneva lapsega hüvasti (näiteks mingi kindel rutiin). Tavaline on see, et laps hakkab nutma, kui saab aru, et lapsevanem on lahkumas, kuid rahuneb 10 minutit pärast lapsevanema lahkumist.


8. Usaldada lastehoiu töötajaid. Tutvustada töötajatele lapsega seotud omapärasid, huvisid ja kõike, mis võiks last kohanemisel toetada. Töötajad heameelega nõustavad lapsevanemaid kohanemisperioodi osas.